Aktualności Aktualności

Powrót

Submisyjna sprzedaż drewna szczególnego dębowego

Submisyjna sprzedaż drewna szczególnego dębowego

Tradycyjnie w ostatniej dekadzie października na terenie Nadleśnictwa Runowo zorganizowano sprzedaż submisyjną drewna szczególnego dębowego.

W bieżącym roku, w miesiącu października odbyła się już 12 edycja sprzedaży cennego surowca dębowego w Nadleśnictwie Runowo na składnicy drewna przy leśnictwie Nowy Dwór.

Po raz pierwszy zorganizowano wspólną sprzedaż drewna cennego  dla całej RDLP w Toruniu.
W tegorocznej submisji obok 268 m³ drewna klęskowego z Nadleśnictwa Runowo, do sprzedaży zaoferowano również surowiec z Nadleśnictw: Brodnica – 40 m³, Jamy – 23 m³, Golub Dobrzyń – 14 m³. Łącznie do sprzedaży submisyjnej przeznaczono 345,52 m³ drewna dębowego, który został podzielony na 34 losy.

W sprzedaży wzięło udział 7 firm (w tym: 4 polskie i 3 zagraniczne z Austrii, Estonii i Czech). Sprzedano 100 % zaoferowanego surowca, uzyskując bardzo korzystne ceny pomimo, że 268,32 m³, tj. 78 % surowca , stanowił surowiec poklęskowy z Nadleśnictwa Runowo.

Uzyskano średnią cenę za 1 m³ drewna dębowego na poziomie 330% w stosunku do średniej ceny DbW0 sprzedawanego w Nadleśnictwie Runowo na umowy roczne w roku 2018. Najdroższy los  uzyskał cenę 3834, 97 zł i pochodził z Nadleśnictwa Golub Dobrzyń.

Zgodnie z Klasyfikacją Jakościowo Wymiarową surowiec przeznaczony na submisję odpowiadał następującym klasom jakościowym: WA0 i WA 13%,WB0 24%, WC 46% i WD 17%.

Oferenci oraz grupy leśników oglądający surowiec przeznaczony na sprzedaż submisyjną, z  uznaniem podkreślali profesjonalne przygotowanie surowca oraz organizację sprzedaży.

Wg przybliżonych obliczeń, sprzedaż submisyjna 345 m³ surowca wygenerowała dodatkowy dochód, dając średni wzrost ceny za 1m³ w wysokości ponad 300%.

Pragniemy podziękować wszystkim firmom za zainteresowanie i udział w submisji drewna dębowego o szczególnych cechach, a także zapraszamy serdecznie do udziału w kolejnych latach.


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Sprzedaż

Sprzedaż

Polecamy Polecamy