Aktualności Aktualności

Powrót

Powrót do przeszłości

Powrót do przeszłości

Wydarzenia z przeszłości często pomagają zrozumieć teraźniejszość.


Historia to mówiąc najprościej nauka zajmująca się badaniem przeszłości. Mogłoby się wydawać, że to co było jest mało istotne, jednak nic bardziej mylnego. Historia własnej ojczyzny jest bardzo ważna, to dzięki niej często możliwe jest zrozumienie teraźniejszości. Niejednokrotnie ma ona również wpływ na naszą przyszłość.

Pewne fakty z przeszłości na pewno chcielibyśmy zapomnieć, ale są też takie, które nie tylko powinniśmy pamiętać, ale i przekazywać je kolejnym pokoleniom. Jednymz takich wydarzeń historycznych, o którym powinien pamiętać każdy Polak to czas II Wojny Światowej.

Lata 1939-1945 to bardzo trudny okres w dziejach naszego narodu. W tym okresie na ziemiach polskich hitlerowcy utworzyli wiele obozów koncentracyjnych, których głównym zadaniem była zagłada ludności polskiej. Obóz w Karolewie – małej wiosce na terenie obecnego powiatu sępoleńskiego, był właśnie jednym z wielu  obozów przejściowych.  Funkcjonował krótko od 17 IX 1939 roku do 15 XII 1939. Źródła podają, że w ciągu zaledwie tych trzech miesięcy przez obóz przewinęło się 5-10 tys. ludzi, z czego większość została zabita przez hitlerowców. Byli to głownie okoliczni mieszkańcy. Ciała pomordowanych osób zostały zakopane w pobliskich lasach. Po wojnie przystąpiono do ekshumacji, udało się wydobyć część ciał oraz zidentyfikować niektóre z nich.

W ubiegłym roku Unisławskie Towarzystwo Filmowe podjęło się próby zrekonstruowania wydarzeń z okresu funkcjonowania obozu w Karolewie. W niespełna rok powstał film dokumentalny zatytułowany "Karolewo 1939". Jest to fragment naszej historii, o której winniśmy pamiętać, i która powinna być przestrogą na przyszłość.
Wydarzenia przedstawione w filmie miały miejsce na terenie Nadleśnictwa Runowo. Dziś jest to obszar leśnictwa Runowo Młyn. Obecnie, pośród lasów, znajduje się tam cmentarz i Kaplica upamiętniająca ofiary tego wojennego mordu.

Nadleśnictwo Runowo jest jednym ze sponsorów tej ważnej dla nas ekranizacji. Premiera filmu odbędzie się 20 września w MGOK w Więcborku.


Poniżej oficjalny zwiastun filmu:
 

"Karolewo 1939"

 

 


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Sprzedaż

Sprzedaż

Polecamy Polecamy