Aktualności Aktualności

Powrót

Listopadowy przegląd wydarzeń

Listopadowy przegląd wydarzeń

Dla lasu, dla ludzi – to hasło, którym krótko można podsumować miniony miesiąc

Listopad był dla Nadleśnictwa Runowo miesiącem intensywnej pracy. W dalszym ciągu, nieprzerwanie uprzątane są tereny leśne zniszczone przez ubiegłoroczną nawałnicę. Mimo ogromu prac jakie są wciąż do wykonania, udało nam się również aktywnie uczestniczyć w życiu lokalnego społeczeństwa.

W czwartek 8 listopada wspólnie z mieszkańcami Więcborka i okolic świętowaliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości oraz 90-lecie istnienia Nadleśnictwa Runowo. Z tej okazji każdy, kto pojawił się na Rynku w Więcborku, przy naszym stoisku otrzymał pamiątkowe drzewko. Akcja cieszyła się ogromnym powodzeniem, wręczyliśmy ok 3 tys. sadzonek, a także duże ilości materiałów edukacyjno-promocyjnych.
 
W niedzielę 11 listopada Nadleśniczy Kamil Walenciuk oraz kilku pracowników nadleśnictwa wzięło udział w głównych, uroczystych obchodach stulecia Odzyskania Niepodległości w Więcborku. Wspólnie z mieszkańcami uczestniczyli w przemarszu, odśpiewali hymn państwowy oraz złożyli kwiaty pod Pomnikiem Orła Białego na Placu Jana Pawła II.

Również w listopadzie nadleśnictwo odnowiło miejsce postoju pojazdów, które znajduje się tuż za Więcborkiem przy trasie numer 241 w kierunku Bydgoszczy. Odnowione zostało znajdujące się tam zadaszenie oraz ławki. Na betonowych ścianach obiektu wykonany został mural w leśnym klimacie, który ożywił to smutne dotychczas miejsce. Na terenie miejsca postoju stanęły tablice informacyjne a w środku zadaszenia pojawiła się również pamiątkowa tablica z okazji stulecia Odzyskania Niepodległości. Mamy nadzieję, że to miejsce postoju pojazdów będzie służyć zarówno mieszkańcom jak i przejeżdżającym turystom. Dbajmy więc o nie wspólnie.

Korzystając ze sprzyjających warunków pogodowych, pod koniec listopada nadleśnictwo zorganizowało akcję społecznego sadzenia lasu. Akcja pod nazwą „solidarni z klęską” miała miejsce w leśnictwie Drzewianowo. 23 listopada na przygotowaną wcześniej powierzchnię przyjechało ok 270 osób, które bezinteresownie chciało nam pomóc odnowić fragment lasu zniszczonego przez nawałnicę. Skąd wzięło się tyle rąk do pracy? Byli to leśnicy z Runowa oraz z dziesięciu innych nadleśnictw, z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, przedstawiciele lokalnych władz, służby mundurowe, pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego oraz wiele innych osób. Wspólnymi siłami udało nam się posadzić młode drzewka na powierzchni 3,5 hektara. Wysadzonych zostało ponad 20 tysięcy sadzonek, w tym między innymi buki, dęby, lipy, sosny – które stały się początkiem nowego pokolenia lasu. Wszystkim uczestnikom tego wydarzenia składamy serdeczne podziękowania.

Specjalne podziękowania należą się również Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich, które częstowały wszystkich uczestników akcji „solidarni z klęską”, rozgrzewającą kawą i herbatą oraz przygotowały wspaniały poczęstunek.

Zainteresowanie akcją przerosły nasze oczekiwania co tylko potwierdza, że dla wielu osób stan lasów nie jest obojętny. Jest to przecież nasze wspólne dobro. My ze swojej strony dokładamy wszelkich starań aby jak najszybciej udostępnić cały obszar nadleśnictwa dla społeczeństwa i na wszystkich zniszczonych powierzchniach przywrócić roślinność leśną. Wiemy, że jest jeszcze wiele osób, które chciałyby wziąć udział w takiej społecznej akcji sadzenia lasu. Dlatego wiosną również udostępnimy tzw. powierzchnie społeczno-użyteczne, aby każdy, kto chce się przyczynić do odnowy zniszczonych lasów, miał taką możliwość.

Tymczasem mamy już grudzień, robi się coraz bardziej świątecznie. Informujemy, że od 15 grudnia, na szkółce leśnej Runowo Młyn będzie można kupić świąteczne drzewko. Choinkę będzie można nabyć  również podczas Jarmarku Mikołajkowego, 9 grudnia na targowisku miejskim w Więcborku.

Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Sprzedaż

Sprzedaż

Polecamy Polecamy