Asset Publisher Asset Publisher

Back

W lesie nie tylko wycinamy drzewa

W lesie nie tylko wycinamy drzewa

Praca leśnika jest bardzo różnorodna i w dużej mierze związana z porą roku. Większość prac jakie wykonujemy musimy planować z rocznym wyprzedzeniem.

Jesteśmy w okresie projektowania prac związanych z pozyskaniem drewna na 2018 rok. Powiązane to jest między innymi ze sporządzaniem szacunków brakarskich i szkiców zrębowych, czyli planowaniem jakie ilości drewna i o jakich parametrach zostaną wycięte w przyszłym roku. Przy lustracji drzewostanów objętych cięciami na przyszły rok uwagę zwraca się nie tylko na drzewa do wycinki, ale również pod kątem ochrony cennych przyrodniczo jednostek.

Szczególne baczenie przyciągają drzewa dziuplaste, zagnieżdżone i martwe, które chronimy przez pozostawienie na powierzchniach. Drzewa takie nanosi się na mapy ochronne i rokrocznie aktualizuje. Martwe drewno jest miejscem bytowania wielu organizmów żywych i odgrywa ważną rolę w drzewostanie.

Sporządzając szkic zrębowy w terenie pozostawia się do 5 % powierzchni wydzielenia w celu  utrzymania stabilizacji ekosystemu leśnego i różnorodności biologicznej. Taki pozostawiony fragment drzewostanu nazywany jest starodrzewiem. Grupy starodrzewia lokalizuje się w miejscach występowania drzew dziuplastych i gatunków chronionych lub innych miejscach o szczególnych wartościach przyrodniczych. Efektem tego jest nie tylko zwiększenie bioróżnorodności, ale i zachowanie walorów estetyczno-krajobrazowych.

Wielopokoleniowa praca leśników zaowocowała tym, że posiadamy tak urozmaiconą przyrodę udostępnianą dla społeczeństwa.


Divisions and others

 

Mapa lasów

Mapa lasów

Asset Publisher Asset Publisher