Lista aktualności Lista aktualności

Częściowe zniesienie zakazu wstępu do lasu

W celu zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, po ubiegłorocznej, sierpniowej nawałnicy Nadleśniczy Nadleśnictwa Runowo, Zarządzeniem nr 21/2017 z dnia 12 sierpnia 2017 r. wprowadził zakaz wstępu do lasów znajdujących się w zarządzie nadleśnictwa. Zakaz nie obejmował jedynie leśnictw: Chłopigost, Dąbie, Nowy Dwór, ponieważ na tym terenie nie odnotowano większych szkód.

Drzewostany znajdujące się na pozostałej części nadleśnictwa zostały uszkodzone w stopniu znacznym. Pierwszy raz w historii Runowa odnotowano tak ogromne szkody wyrządzone przez niszczycielską siłę wiatru. Uszkodzeniu uległy tysiące hektarów lasu. Wiele dróg leśnych było nieprzejezdnych, a ogromna ilość powalonych, połamanych i zawieszonych drzew stwarzała bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Nadleśnictwo natychmiast przystąpiło do usuwania skutków klęski. W pierwszej kolejności udrażnialiśmy drogi, tereny pod liniami energetycznymi, a także przystąpiliśmy  do uprzątania gruntów rolnych z powalonych drzew. Następnie zaczęliśmy porządkować powierzchnie leśne. Dzięki wykorzystaniu ogromnych sił i środków udało nam się usunąć wiatrołomy i wiatrowały w pewnych fragmentach nadleśnictwa.

Zaczęły się wakacje, a wraz z nimi wzmożony ruch turystyczny. Chcemy aby odwiedzający nasz region goście mogli w pełni korzystać z uroków przyrody, w tym również z lasów. Staraliśmy się uprzątnąć główne szlaki komunikacyjne i miejsca najczęściej uczęszczane przez społeczeństwo i na tych powierzchniach zakaz wstępu do lasu zostaje odwołany. Zakaz nie obowiązuje już między innymi w kompleksie leśnym przy Jeziorze Więcborskim, i w okolicach Sępólna Krajeńskiego.

Nie udało się zrobić wszystkiego, wiele miejsc jest nadal niedostępnych. Na ogromnym obszarze trwają wciąż prace związane z usuwaniem skutków huraganu. Działa tam specjalistyczny sprzęt, a dodatkowe zagrożenie stwarza wzmożony ruch pojazdów przewożących pozyskany surowiec drzewny. Przed nami jeszcze ogrom pracy, najwięcej do zrobienia jest w leśnictwach Dąbrowice, Drzewianowo, Komierowo, Świdwie i Wąwelno. Chcemy jak najszybciej uporać się z zaistniałą sytuacją, by tak jak dawniej każdy miłośnik przyrody mógł swobodnie poruszać się po całym terenie naszego nadleśnictwa. Pragniemy aby nasze lasy były dostępne dla ludzi i przede wszystkim bezpieczne.

Przedstawiamy aktualną mapę z zaznaczonymi obszarami udostępnionymi dla społeczeństwa i objętymi zakazem wstępu. Na bieżąco będziemy informować o wszelkich zmianach.