Lista aktualności Lista aktualności

Wspólnie dla lasów

OSP Drzewianowo aktywnie włączyła się do pracy na rzecz odnawiania lokalnych lasów zniszczonych w wyniku huraganu.

Odnowienia lasu na terenie Nadleśnictwa Runowo dobiegają końca. Opóźniona w tym roku wiosna sprawiła, że coroczną akcję zaczęliśmy dopiero w połowie kwietnia. Pracy jest bardzo dużo i należy wykonać ją możliwie w jak najkrótszym czasie, dlatego chętnie korzystamy z każdej pomocy.

21 kwietnia strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Drzewianowie aktywnie uczestniczyli w pracach odnowieniowych polegających na wprowadzaniu nowego pokolenia lasu. Nawałnica, która nawiedziła te tereny w ubiegłym roku, pozostawiła w naszych lasach niewyobrażalne straty. Zniszczonych i uszkodzonych zostało wiele tysięcy hektarów lasu, z czego do całkowitego odnowienia kwalifikuje się ponad 2200 hektarów (tylko na terenie Nadleśnictwa Runowo). Najbardziej ucierpiały leśnictwa Wąwelno, Drzewianowo, Dąbrowice, Komierowo i Świdwie. OSP Drzewianowo nie pozostała bierna i aktywnie włączyła się do pracy na rzecz lokalnych lasów. W tym dniu pogoda jak i frekwencja dopisała, ponieważ oprócz czynnych strażaków chętne ręce do pracy ofiarowali również członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Drzewianowa.

Leśniczy Ireneusz Ziemak udzielił wszystkim uczestnikom szczegółowego instruktażu. Młodzi druhowie dowiedzieli się również jakie są techniki wysadzania drzewek oraz jak się pielęgnuje młody las w kolejnych latach.  W tym dniu druhowie z Drzewianowa zasadzili blisko hektar nowego lasu na powierzchniach klęskowych, zniszczonych przez huragan.                     

Dzięki zaangażowaniu Pań z OSP dla pracujących nie zabrakło wody, kawy oraz słodkiego poczęstunku. Wzbogaceni wiedzą o lasach i wspólną pracą zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w przedsięwzięciach organizowanych przez Lasy Państwowe.