Lista aktualności Lista aktualności

Palący problem

Wiosną w lasach znacznie wzrasta zagrożenie pożarowe.

Wiosna to czas kiedy przyroda, budzi się do życia. Rozwijają się liście, kwitną kwiaty – lasy nabierają nowych barw. Niestety jest to również okres zwiększonego zagrożenia pożarowego, czyli zaistnienia takich warunków, przy których istnieje możliwość powstania pożaru w środowisku leśnym. Największe zagrożenie wystąpienia pożarów ma miejsce wczesną wiosną, z powodu występowania suchych traw i zeszłorocznych liści, oraz latem, ze względu na wysokie temperatury powietrza i niską wilgotność ściółki. Lasy Nadleśnictwa Runowo są zaliczone do III kategorii zagrożenia pożarowego – pożary lasu występują tu raczej sporadycznie, co nie znaczy jednak, że wcale się ich nie spotyka.

Najważniejszym czynnikiem kształtującym zagrożenie pożarowe w poszczególnych porach roku są warunki meteorologiczne, takie jak: opady atmosferyczne, prędkość i kierunek wiatru, natężenie promieniowania słonecznego, temperatura i wilgotności powietrza. Duży wpływ ma również dostępność danego terenu, atrakcyjność turystyczna i sąsiedztwo dużych aglomeracji miejskich. Nasze nadleśnictwo usytuowane jest na obszarze o niskim zaludnieniu, lasy są raczej ubogie w płody runa leśnego, co sprawia, że zagrożenie z tytułu bytności człowieka jest znacznie ograniczone. Niestety w ubiegłym roku na skutek huraganu znacznie pogorszył się stan sanitarny naszych lasów - duża liczba złamanych, leżących i zawieszonych martwych drzew i gałęzi. Wystarczy kilka dni bez deszczu albo ciepły wiatr i lokalne zagrożenie pożarowe gwałtownie wzrasta. Wszystkie dojazdy (drogi) pożarowe są  już przejezdne,  lecz część dróg leśnych jeszcze nie jest uprzątniętych.

Od 12 sierpnia 2017 r obowiązuje bezwzględny zakaz wstępu do leśnictw:

1. Runowo Młyn,

2. Witosław,

3. Dąbrowice,

4. Drzewianowo,

5. Komierowo,

6. Świdwie,

7. Wąwelno.

 

Nieprzerwanie trwają prace polegające na uprzątaniu zniszczonych powierzchni. Do tej pory udało nam się pozyskać ok. jednej trzeciej łącznej masy drewna pochodzącego ze złomów i wywrotów.

Prosimy o zachowanie ostrożności podczas leśnych spacerów i wycieczek w miejscach dozwolonych. Czasami wystarczy tylko niedopałek papierosa by spowodować pożar. Należy pamiętać, że straty powstałe w wyniku pożarów często są niewymierne. W płomieniach giną liczne gatunki fauny i flory łąkowej i leśnej, następuje zubożenie przyrody. Zagrożone jest życie i mienie ludzi. Potrzeba wielu lat by urósł piękny, bujny las i zaledwie kilka chwil by zniszczył go pożar.

W razie zauważenia pożaru dzwoń  na numery:

- numer alarmowy ogólny  112,

- Straż Pożarna 998,

- Nadleśnictwo Runowo (czynne do godz. 1515  w dni powszednie) 52 389 76 08,

- stanowisko ds. ochrony przeciwpożarowej 530 295 666.